Langkau ke kandungan utama

Kalkulator Margin Untung & Markup

Kira margin dan markup daripada kos dan harga jualan, atau tetapkan harga jualan daripada margin atau markup sasaran anda. Lihat juga jumlah hasil, kos dan untung bagi kuantiti tertentu.

Kira margin dan markup

Nilai dalam kotak ialah contoh sahaja. Gantikan dengan angka anda, kemudian tekan Kira.

Kos membeli atau menghasilkan satu unit. Masukkan hanya kos yang anda mahu diambil kira.
Harga yang dibayar pelanggan, selepas diskaun jika ada.
Untuk melihat jumlah hasil, kos dan untung. Kosongkan jika tidak perlu.

Hasil anda

—

Harga jualan seunit
—
Untung seunit
—
Margin (atas harga jualan)
—
Markup (atas kos)
—

Masukkan nilai dan tekan Kira untuk melihat keputusan.

Contoh pengiraan

Contoh di bawah menggunakan angka andaian untuk menunjukkan cara kalkulator berfungsi.

Contoh 1: kos dan harga jualan diketahui

Andaian: kos RM60 seunit, harga jualan RM100 seunit.

  • Untung = 100 − 60 = RM40
  • Margin = 40 ÷ 100 = 40.00% (atas harga jualan)
  • Markup = 40 ÷ 60 = 66.67% (atas kos)
  • Jika anda menjual 250 unit: hasil RM25,000, kos RM15,000, untung RM10,000

Contoh 2: tetapkan harga daripada margin sasaran

Andaian: kos RM80 seunit, margin sasaran 25%.

  • Harga jualan = 80 ÷ (1 − 0.25) = RM106.67 (dibundarkan ke sen)
  • Untung = RM26.67, margin = 25.00%
  • Markup = 26.67 ÷ 80 = 33.34% (33.33% sebelum harga dibundarkan ke sen)

Contoh 3: tetapkan harga daripada markup sasaran

Andaian: kos RM80 seunit, markup sasaran 50%.

  • Harga jualan = 80 × (1 + 0.50) = RM120.00
  • Untung = RM40.00, markup = 50.00%, margin = 33.33%

Perhatikan bahawa markup 50% hanya memberi margin 33.33%. Jika anda mahu margin 25% tetapi hanya menambah 25% pada kos (80 × 1.25 = RM100), margin sebenar anda ialah RM20 ÷ RM100 = 20.00%, bukan 25%.

Margin berbanding markup

Kedua-duanya menggunakan untung yang sama, tetapi dibahagi dengan angka berbeza. Margin dibahagi dengan harga jualan; markup dibahagi dengan kos. Apabila ada untung, markup sentiasa lebih besar daripada margin.

Daripada margin kepada markup

MarginMarkup setara
10%11.11%
20%25.00%
25%33.33%
30%42.86%
40%66.67%
50%100.00%

Daripada markup kepada margin

MarkupMargin setara
10%9.09%
25%20.00%
50%33.33%
75%42.86%
100%50.00%

Margin tidak boleh mencapai 100% kerana itu bermakna kos sifar. Markup pula boleh melebihi 100%.

Cara pengiraan

Untung = Harga jualan − Kos

Margin = Untung ÷ Harga jualan × 100

Markup = Untung ÷ Kos × 100

Menetapkan harga daripada sasaran

Harga = Kos ÷ (1 − Margin sasaran ÷ 100)

Harga = Kos × (1 + Markup sasaran ÷ 100)

Jumlah mengikut kuantiti

Jumlah hasil = harga jualan × kuantiti; jumlah kos = kos × kuantiti; jumlah untung = jumlah hasil − jumlah kos.

Pembundaran dan had input

  • Peratusan dipaparkan hingga 2 perpuluhan; amaun hingga sen. Harga yang dikira daripada sasaran dibundarkan ke sen, dan margin serta markup dikira semula daripada harga itu.
  • Kos dan harga jualan mesti lebih daripada sifar dan tidak melebihi RM1,000,000,000.
  • Margin sasaran: 0% hingga 99.99%. Markup sasaran: 0% hingga 100,000%. Kuantiti mesti lebih daripada sifar.

Andaian, had dan penafian

  • Semua hasil ialah anggaran untuk tujuan pendidikan, bukan nasihat kewangan atau cukai.
  • Kalkulator hanya menggunakan kos yang anda masukkan. Kos lain seperti overhed, upah, sewa atau komisen tidak termasuk melainkan anda menambahnya pada kos seunit.
  • Cukai jualan atau perkhidmatan tidak dikira secara berasingan. Masukkan kos dan harga jualan pada asas yang sama (kedua-duanya termasuk cukai, atau kedua-duanya tidak termasuk) supaya hasil konsisten.
  • Jika anda memberi diskaun, masukkan harga selepas diskaun sebagai harga jualan.
  • Mengandaikan kos dan harga seunit tetap bagi semua kuantiti.
  • Pengiraan dibuat dalam pelayar anda. Angka yang dimasukkan tidak dihantar ke pelayan CaraKira.my.
  • Formula dan contoh di halaman ini disemak pada 19 Oktober 2026.

Soalan lazim

Apakah beza margin dan markup?

Margin ialah untung sebagai peratusan harga jualan. Markup ialah untung sebagai peratusan kos. Untung yang sama memberi markup yang lebih besar daripada margin.

Yang mana patut saya guna untuk menetapkan harga?

Kedua-duanya sah, asalkan anda konsisten. Markup mudah untuk menambah peratusan pada kos; margin lebih sesuai apabila anda menetapkan sasaran peratusan daripada hasil jualan. Gunakan mod yang sepadan dengan cara anda berfikir tentang untung.

Mengapa margin tidak boleh 100%?

Margin 100% bermakna kos sifar, kerana untung sama dengan harga jualan. Kalkulator menghadkan margin sasaran kepada 99.99%.

Apa yang patut dimasukkan dalam kos?

Itu pilihan anda. Kos bahan atau pembelian ialah permulaan, dan anda boleh menambah upah langsung, pembungkusan atau kos lain. Semakin lengkap kos, semakin tepat margin anda.

Bagaimana dengan cukai dan diskaun?

Masukkan kos dan harga pada asas yang sama, sama ada termasuk atau tidak termasuk cukai. Jika ada diskaun, gunakan harga selepas diskaun sebagai harga jualan.

Adakah angka yang saya masukkan disimpan?

Tidak. Pengiraan dibuat dalam pelayar anda dan angka yang dimasukkan tidak dihantar ke pelayan CaraKira.my.

Alat berkaitan